סימנים מובהקים לכך שבעלך הוא נרקיסיסט

בעבר לא היתה מודעות לנושא הזה, ונשים רבות סבלו מנישואין לנרקיסיסטים מבלי לדעת להגדיר זאת כלל, אך היום יש הרבה יותר מודעות לנושא. בין אם ברשת האינטרנט, בין אם ברשתות החברתיות ובשיחה הנשי באופן כללי. נשים היום יודעים לזהות טוב יותר מהו נרקיסיסט, ונשים רבות סבורות כי הן חיות עם אחד כזה, ורוצות להיות בטוחות בכך כדי לדעת מה לעשות.

בין אם זה סיום מערכת היחסים, ובין אם פניה לטיפול, אם תדעי לזהות את המצב, תהיי כבר צעד אחד קדימה בדרך לפתרון. אז איך תוכלו לדעת כי בעלך הוא נרקיסיסט? קראי את המאמר הבא ותמצאי כמה סימנים שיעזרו לך בזיהוי.

נרקיסיסט

הוא מרוכז בעיקר בעצמו

נרקיסיסטים חיים בעיקר את עצמם, והם מרוכזים רק בעצמם. שיחה עם נרקיסיסט תמיד תהיה סביב ההצלחות שלו, ההישגים שלו, החיים שלו או כל דבר דומה. נרקיסיסט צריך תמיד להרגיש טוב יותר וחכם יותר מכל השאר, וקל מאוד לזהות את זה כאשר מדברים איתו. השיחה יכולה להתחיל אפילו בעניין שהוא אישי שלך, ובדרך לא דרך הוא יצליח להפוך את השיחה כדי לשבח ולפאר את עצמו. זוהי אישיות נרקיסיסטית קלאסית.

ביטחון עצמי מופרז המכסה על חוסר ביטחון

לרוב נרקיסיסטים יראו החוצה ביטחון עצמי מופרז מאוד, אך בפועל, הם חסרי ביטחון בצורה משמעותית. לכן, הם תמיד יהיו זקוקים לחיזוקים רבים מאוד, למחמאות בחתי פוסקות ולטפיחות על האגו שלהם באופן קבוע. בנוסף, אם הם צריכים להרים לעצמם את הביטחון העצמי, הם יעשו זאת פעמים רבות על ידי הורדה של אחרים. הם יאדירו את עצמם על חשבון אחרים, ידגישו את החסרונות של אחרים על מנת להוכיח את היתרונות שלהם, ואלו מעשים שמבוצעים מתוך חוסר ביטחון מוחלט, ולא מביטחון עצמי נכון ומבוסס.

אין לו אמפטיה

אחד המאפיינים המשמעותיים של אנשים בעלי הפרעת אישיות נרקיסיסטית הוא חוסר באמפטיה. נרקיסיסט הוא מרוכז בעיקר בעצמו, והוא לא מסוגל להבין רגשות של אחרים. אם את מרגישה כי בן הזוג שלך לא מבין שהיה לך יום קשה בעבודה, לא מביע אמפטיה בשיחות על הקשיים שלך או לא מבין את הרגשות שלך, בשום סיטואציה ובשום נושא, יכול להיות שמדובר בנרקיסיסט.

אין לו קשרים חברותיים שמחזיקים מעמד זמן רב

אחד הדברים שיכולים לעזור לזהות נרקיסיסט עוד בשלב ההיכרות הראשונית הוא החברים שלו. לרוב, נרקיסיסטים לא יהיו בעלי קשרים חברתיים שמחזיקים למשך זמן רב. רוב החברים שלהם יהיו אנשים שהם הכירו באופן מזדמן, וזה יהיה לתקופה קצרה יחסית. הם לא מסוגלים להחזיק קשרים חברותיים עמוקים ולכן הם גם לא יכולים להבין אחרים. זו הסיבה לכך שלנרקסיסט לא רק שלא יהיו קשרים חברותיים משלו, הוא גם עלול לנסות להרחיק את בת הזוג שלו מקשרים כאלו, ולטעון שהם באים על חשבונו.

הוא מניפולטיבי מאוד

נרקיסיסטים הם מאוד מניפולטיביים, והם יכולים להתעלל נפשית בבת הזוג שלהם בצורה משמעותית מאוד. הם מסוגלים לשקר ולסובב את האמת בלי לחשוב על כך בכלל, לעוות את המציאות של בת הזוג ואף להאשים אותה בכך. בנות זוג של נרקיסיסטים תמיד ישמעו מהם משפטים כמו "את כבר לא אוהבת אותי כמו פעם", הם תמיד ימצאו דרך להפוך כל סיטואציה ללא נעימה ולהוריד לבת הזוג את הביטחון. לדוגמא, בת הזוג יוצאת עם חברות למסעדה, וכשהיא חוזרת הביתה מיד בן הזוג יטיח בה שהיא בוודאי בגדה בו. לא יעזרו הסברים או כל דבר אחר, מבחינתו היא בגדה, ועד שהוא יגרום לה להתנצל ואף לא לצאת עם חברות, הוא לא יעזוב את הנושא הזה. לכן בנות זוג של נרקיסיסטים פעמים רבות חיות בחשש, מתנצלות כל הזמן, מוותרות על עצמן כי הם חוששות מהתגובה שלהם ומשנות את כל החיים שלהן כדי שיסובו סביב בן הזוג.