חשיפת מתחזים

תכנית הטלוויזיה "המתחזים" של חיים אתגר, אשר מוצגת בערוץ 13, הובילה לא רק לחשיפה של מתחזים סדרתיים אשר הונו רבים, אלא גם למודעות הרבה יותר גדולה בארץ לעניין המתחזים והתחזיות.

לצערנו, מיום ליום מתגלים יותר ויותר מקרים של אנשים אשר הציגו לאדם או גוף אחר מצג שווא על עצמם, במטרה לקבל טובות הנאה שונות שלא יקבלו אם יציגו את עצמם כפי שהם באמת.

במשרדי "עוז סער חקירות" אנו מקבלים לא מעט בקשות לפתיחת תיקי חקירה בגין חשיפת מתחזים. לעיתים כאשר האדם חושד בכך שמישהו קרוב אליו מתחזה לאדם אחר, או אפילו אנשים ונשים אשר מכירים בני זוג חדשים ורוצים להיות בטוחים כי מדובר באדם אמיתי והם לא נופלים קורבן למצג שווא.

N12 בכתבה רחבה על חקירה שביצענו ובה נגנב זהות של אדם 

רצה לבקר בישראל אחרי יותר מעשור – וגילה שזהותו נגנבה והוא בחובות של כ-200 אלף שקל

לקריאת הכתבה והתחקיר המלא שבוצע על ידי משרד עוז סער חקירות ופורסם ב-N12 לחצו

חשיפת מתחזים – מהי התחזות?

התחזות הינה יצירה של מצג שווא באשר לזהותו של אדם מסויים. על פי החוק הישראלי, התחזות לכשעצמה אינה נחשבת לעבירה פלילית ולכן לא מעט אנשים ונשים מרגישים בנוח לעשות זאת. העניין הוא שבדרך ככל ההתחזות הזו מובילה לניצול הזדמנויות וקבלת טובות הנאה לשם מימוש האינטרס של המתחזה, וזהו מעשה אשר בסופו של דבר יכול להוביל להגשת כתב אישום פלילי, במידה ואכן יש את כל ההוכחות לכך, ובמיוחד אם מדובר במתחזה סדרתי.

לכן, אם אתם מרגישים שאתם נמצאים בקשר עם אדם שלא אומר את כל האמת לגבי עצמו או מה שהוא מייצג, ולא משנה אם מדובר בקשר אישי, עסקי או כל קשר אחר, משרד החקירות עוז סער חוקר פרטי ברישיון יסייע לכם בביצוע מעקבים, חקירה יסודית וכל מה שנדרש על מנת לגלות את האמת, ובמידה ואכן ישנה התחזות – להוציא את ההוכחות המלאות על כך ונתונים שיסייעו לכם במידה ותהיה לכם עילה לפניה אל בית המשפט בהליך פלילי או אזרחי.

חשיפת התחזות על רקע רומנטי

לחשוף מתחזים זו עבודה מורכבת, וכשמדובר בהתחזות על רקע רומנטי זה יכול להיות קשה אפילו יותר. במקרים רבים אנו עדים לסיפורים, ממש כמו אלו שמופיעים בתכנית המתחזים, המוכיחים כי הרצון שלנו כבני אדם לאהוב ולהיות נאהבים, הכמיהה הזו לזוגיות, גורמת הרבה פעמים ל"עיוורון" ודילוג על לא מעט סימנים שיכולים להעיד על כך שמדובר בהתחזות.

לכן בלא מעט מקרים בהם פונים אלינו לקוחות עם חשדות להתחזות על רקע רומנטי לאו דווקא הקורבן עצמו הוא זה שפונה אלינו, אלא בני המשפחה שלו או חברים קרובים אשר רואים את הנקודות האדומות ואת סימני האזהרה, ורוצים לשמור על בטחונו ורכושו של קרובם אשר נפל קרבן להתחזות הזו. הם יודעים כי גם אם הם יציגו את סימני האזהרה הללו בפני הקרבן, ייתכן כי הוא ימשיך להתעלם או לא יאמין, אך ברגע שיהיו להם הוכחות ממשרד חקירות מקצועי ומוכר, הכל יראה אחרת.

מה האינטרס של המתחזה?

רבים בטוחים כי האינטרס הבלעדי של המתחזים הוא אינטרס כלכלי ודרך להוציא כסף מהקרבן במרמה, ואכן בלא מעט מקרים זה נכון. במיוחד כאשר מדובר בהתחזות על רקע רומנטי. בני זוג אשר מבקשים מבן הזוג השני, אותו הם תופסים כקרבן ממש וללא שום עניין רומנטי, להעביר עבורם כספים והלוואות אשר יכולים להגיע לסכומים משמעותיים ולהוביל את הקורבן לחובות משלו והפסדים כלכליים רבים.

אך האינטרס של המתחזה הוא לא תמיד רק כלכלי, וישנם אינטרסים אחרים שניתן להשיג באמצעות התחזות ורבים מהם ראינו בתיקים אותם חקרנו כמו:

ריגול עסקי ותעשייתי – יצירת קשר עם אדם תחת התחזות על מנת להוציא מבעל ידע ועניין מידע על החברה בה הוא עובד, על מוצר שהוא עוסק בפיתוח שלו, מיזוגים ורכישות, עניינים הקשורים למניות והשקעות ועוד.

סיפוק מיני – לרוב מדובר בסוג של רומן דיגיטלי ולא מפגש פנים מול פנים אשר יחשוף את המתחזה. כאשר מדובר בבגירים אין יותר מידי מה לעשות מבחינת החוק מלבד לחשוף את המתחזה ולהפסיק את הקשר אך כאשר מדובר בקשר של בגיר עם קטין יש לפעול כמה שיותר מהר ולספק את כל ההוכחות למשטרה ולגורמי אכיפת החוק.

איתור מידע אישי – חוקר הפועל שלא ברישיון או אדם בעל אינטרס זר המתחזה לאדם אחר על מנת להוציא מידע אישי מהקורבן למגוון מטרות שונות.