חקירות שאלות ותשובות

חוסר ידע עשוי להוות דבר בעייתי ביותר במגוון סוגיות בחיים. אי לכך כאשר חושדים בעמית לעבודה, בחברה מתחרה, בבן הזוג, או בדמות מפורסמת, או לחלופין כאשר יודעים שנעשתה עבירה אך מבקשים עבור כך הוכחה, הרי שיש להיעזר בשירותי חקירות מקצועיים, על מנת שאלו יעזרו להציב סימני קריאה לצד סימני שאלה ואף על מנת להצליח להוכיח לכל השאר מה שאתם כבר מזמן יודעים.

מי הוא חוקר פרטי? באיזו הכשרה הוא מחזיק?

חוקר הוא אדם העוסק באיסוף מידע קונקרטי ואישי עבור לקוחותיו בלבד, לא כל אדם יכול להיות חוקר פרטי, אלא רק מי שמלאו לו 23 שנה, שהוא תושב המדינה, שמחזיק בעברו בשלוש שנות התמחות במשרד חקירות פעיל וכמובן שעמד בהצלחה בכלל הדרישות מטעם משרד המשפטים.

האם כל בעל רישיון חוקר פרטי יכול מיד להתחיל לחקור?

לגמרי לא, החוקר אינו יכול להתחיל בעבודת חקירות עצמאית, עליו להיות משווייך למשרד חקירות פעיל ולעבוד בחסותו.

מה יש לדעת לפני שבחורים חוקר פרטי?

תחילה מומלץ לבחון ניסיון ורזומה, רישיון בתוקף חובה, הימצאותה של תעודת חוקר ואף שאותו חוקר פרטי אכן מחזיק ברישיון משרד חקירות, וזאת כי חוקר פרטי אינו יכול לקבל עבודה ללא חסות מסודרת מטעם משרד חקירות פעיל.

מה מקבלים בסיום חקירה?

בתום תהליך החקירה על הלקוח לצאת עם סיכום כתוב אשר כולל את הנתונים הבאים: סך הממצאים והראיות, שורת החוקרים שהיו פעילים, פירוט מקיף אודות כלל הפעולות שננקטו ודו"ח עבודה אשר כולל את סך הימים ושעות העבודה.

האם יש פיקוח על החוקרים?

לשכת החוקרים הפרטיים בישראל כוללת ועדת אתיקה, אליה ניתן להפנות תלונות. במקרים קיצוניים הועדה תפנה לוועדת המשמעת מטעם משרד המשפטים.

האם מעקב אינו שווה להטרדה?

יש להבדיל בין מעקב אשר מתבצע בידי איש מהשורה לבין מעקב שמתבצע בידי חוקר מוסמך. בעוד שהאופציה השנייה מעוגנת מבחינת החוק, הרי שהאופציה הראשונה עשויה להוביל להאשמה בגין הטרדה.

מדוע שווה להוכיח בגידה לפני גירושין בבית משפט?

הוכחה של בגידה אומנם לא תעזור במישור האישי, אך כאשר הדברים יגיעו לבית המשפט, העובדות ישחקו תפקיד מכריע בכול הנוגע להסדר הגירושים מול כל הגורמים השופטים.

נעשתה חקירה אך אין תוצאות – כמה משלמים?

צריך להבין שברוב סוגי החקירות כן ניתן להביא תוצאות משמעותיות, וישנם מקרים מורכבים יותר שבהם המשרד יודע לנהל את החקירה באופן גמיש יותר שמאפשר לפעול רק שיש סבירות גבוהה יותר להשיג את המידע הרלוונטי כדוגמת חקירת בגידות ובכך למנוע הוצאות שווא, בכל מקרה כל פעילות מזכה תשלום בלי קשר לתוצאה אלא אם סוכם אחרת.

כיצד ניתן להוכיח גניבה של קניין רוחני?

זכויות יוצרים זהו רכוש לכל דבר ועניין גם אם אינו דבר פיזי והפרתו היא העברה על בחוק, זה יכול להיות שיר, סרט, רעיון ועוד, מטרת החקירה היא להוכיח שבוצע הפרת זכיות ובכך גם לקבל את הזכויות בחזרה וגם לקבל פיצוי על המקרה.

שאלה: אני חושד שאישתי בוגדת בי, האם ניתן להאזין לטלפון הנייד שלה?

בהחלט לא! חוק איסור האזנת סתר שקבע המחוקק אינו מאפשר לבצע עבודות מסוג זה ואף מי שיחליט לעבור על החוק הנ"ל יסתכן במאסר בפועל.