ההבדל בין מודיעין עסקי לריגול תעשייתי

בעידן בו אנו חיים היום כל עסק מתמודד עם תחרות רבה מאוד. לא משנה באיזה תחום אתם עוסקים, בכדי להגיע אל פלח שוק רחב יותר אתם חייבים להתמודד מול תחרות קשוחה. אם בעבר כל עסק היה צריך לדאוג רק מעסקים מתחרים בסביבה שלו, כיום האון ליין הפך את התחרות להרבה יותר מורכבת והמתחרים הם לא רק מהסביבה הקרובה אלא מכל הארץ וגם מכל העולם.

לכן כיום מודיעין עסקי הוא חשוב מאוד ויכול ליצור יתרון חשוב מאוד בדרך לניצוח על התחרות. בניגוד למה שלא מעט אנשים חושבים, יש הבדל בין איסוף מודיעין עסקי לבין ריגול תעשייתי, שהוא עבירה על החוק, ואתם חייבים להכיר את ההבדל הזה בכדי לאסוף את המידע המתאים בצורה נכונה.

חקירות כלכליות

עד כמה רחוק וחוקי ניתן להגיע?

ריגול תעשייתי הוא למעשה המונח המתאר פעולות של איסוף מידע עסקי, אבל בדרך הלא חוקית ומדובר בעבירה פלילית לכל דבר. שיטות ריגול תעשייתי כוללות פריצה למשרדים של חברות וארגונים, האזנות סתר, פריצה למערכות מחשוב, ביצוע מעקבים וצילומי סתר, גניבה של מסמכים ומידע, שימוש בעובדים בתוך החברה תוך מתן שוחד לעובדי החברה או הארגון ועוד.

מדובר בעבירות פליליות חמורות אשר יכולות להוביל את האשמים בדבר לכדי אישומים קשים ואפילו עונשי מאסר חמורים.

לעומת זאת, מודיעין עסקי הוא תהליך אחר. איסוף מודיעין עסקי בדרך חוקית זהו הליך בו אוספים מידע שכבר נמצא בחוץ וניתן לקבל אותו בדרך חוקית, רק צריך לאסוף אותו בצורה מסודרת ולחבר בין הקצוות השונות. זה יכול להיות מידע שפורסם ברשתות החברתיות, באתרי החדשות, תמונות שצולמו במקומות ציבוריים מותרים וכדומה. מידע אשר נאסף בדרך חוקית לחלוטין אך הריכוז שלו יחד בצורה מסודרת מאפשר להגיע למסקנות נכונות שיאפשרו התבססות עליו בקבלת החלטות שונות.

איך מתגוננים מפני ריגול תעשייתי?

העובדה שמדובר בעבירה פלילית, לא מונעת באופן מלא ריגול תעשייתי. לא אחת אנשים בטוחים כי הם לא ייתפסו ולכן מבצעים פעולות ריגול, האזנות, פריצות וכל דבר דומה שיאפשר להם לקבל מידע עסקי בדרך שאינה ראויה. לכן, חשוב מאוד לכל חברה, ובפרט חברות אשר עוסקות בתחומים רגישים, להגן על עצמן בצורה מלאה. בין אם זה באמצעות מערך הגנה מלא על מערכות המחשוב של החברה, ביצוע בדיקות וחקירות מקצועיות לפני ששוכרים עובדים חדשים לחברה ושמירה על מידע סודי ורגיש רק במקומות מוגנים.