חקירות במגזר החרדי

הציבור החרדי הוא ציבור מאוד מגובש, ובמיוחד בקהילות הקטנות והסגורות כולם מכירים את כולם ומאוד מגוננים אחד על השני, כך שדמות חדשה תראה חשודה מיד. אופי החיים בקהילות החרדיות מקשה מאוד על עבודתו של החוקר הפרטי, וללא ניסיון והיכרות רבה עם התחום החוקר לא באמת יצליח לבצע את החקירה בצורה טובה, ולא יצליח להוביל לתוצאות הרצויות, במיוחד אם מדובר בחקירה שצריכה להתבצע באופן סמוי לחלוטין.

איך בוחרים חוקר פרטי למגזר החרדי?

אם אתם זקוקים לביצוע חקירות במגזר החרדי, אתם חייבים לוודא כי אתם בוחרים חוקר פרטי מעולה ובעל ניסיון בחקירות מהסוג הזה, חוקר אשר מכיר היטב את הציבור ואת הקהילות, יודע להיטמע בקהל ולבצע את החקירות בהתאם לצרכים לא רק של הקהילה בה הוא מבצע את החקירה אלא גם לצרכים של הלקוח המזמין אותו (לדוגמא, שימוש בגוי של שבת בחקירות המבוצעות בשבת) ועוד.

אילו חקירות מבוצעות במגזר החרדי?

במגזר החרדי אנו רואים בדיוק את אותן סוגי חקירות כמו שנראות במגזר הכללי, וישנן חקירות נוספות הייחודיות למגזר זה. בניהן:

חקירות אישיות:

  • חקירות לגילוי בגידה בין בני זוג
  • חקירות לאיתור מידע לפני שידוך הכוללות בדיקה מקיפה של רמתו הדתית של הבחור או הבחורה, מצב כלכלי או רפואי ועוד.
  • חקירות של הורים אשר חושדים כי בנם סוטה מהדרך בה חינכו אותו ומתנסה בדרכים אחרות
  • איתור בעלים אשר ברחו והשאירו נשים עגונות ועוד…

חקירות כלכליות:

  • חקירות לפני חתונה על מצבו הכלכלי של מחותן או מחותנת
  • חקירות בין בני זוג לפני גירושין בכדי לאתר נכסים מוסתרים או הכנסות לא מדווחות
  • איתור חייבים
  • חקירות הונאה במוסדות ציבוריים כמו כוללים, ישיבות, גמ"חים וארגונים שונים

האם רב קהילה יכול להזמין חוקר עבור הקהילה שלו?

ישנן גם חקירות פנימיות אשר מתקיימות בתוך הקהילה החרדית על ידי רבני הקהילה בכדי למנוע חקירת משטרה. לדוגמא, רבני קהילות רבים יעדיפו להעסיק חוקר פרטי לאיתור מידע על חבר קהילה שחשוד במקרים של אלימות במשפחה או פדופיליה, מאשר לפנות למשטרה ולתת לה לבצע את החקירה. הם יעדיפו לבצע חקירה סמויה ובסיומה, עם קבלת תוצאות החקירה, להחליט על הצעדים הבאים.

כיצד חוקר פרטי צריך לפעול בחקירה במגזר החרדי?

כל חקירה, אך במיוחד בציבור החרדי, צריכה להתבצע ברגישות רבה. אם חברי קהילה ירגישו שישנו חוקר פרטי שבודק אותם או אחד מהם, הם עשויים להיסגר מאוד ולהקשות מאוד על איתור מידע כזה או אחר. לכן חשוב לחוקר להתאים את עצמו לציבור ולקהילה ולתכנן נכון את עבודת החקירה.