גניבת זהות

גניבת זהות הוא כלי מאוד פופולרי עבור פושעים וגנבים, בשטיבה זו הם מבצעים פשעים מגוונים, חוצים גבולות ועוד וזה עדיין קורה ללא מעט אנשים.

מהי גניבת זהות?

גניבת זהות הינה פעולה בה אדם מסוים מתחזה לאדם אחר ומשתמש בזהות של האדם האחר למגוון רחב של פעולות. ישנם מגוון סוגים לגניבות זהות, גניבת זהות יכולה להיות לצורך ביצוע עבירות פליליות תחת שם וזהות של אדם אחר, מתוך ניסיון של גונב הזהות להגן על עצמו גם במחיר של הפללת אחר, וכן ניתן לראות מקרים של גניבת זהות לצורך משיכת כספים מבנקים או כספות, איתור מידע וריגול עסקי, שימוש בזהות של אחרים בכדי לנסות להשפיע על תוצאות הבחירות ועוד.

עוז סער חוקר פרטי

למה היום הרבה יותר קל לגנוב זהות?

רבים בטוחים כי היום, עם כל אמצעי האבטחה הקפדניים הקיימים והחידושים הטכנולוגיים השונים, הרבה יותר קשה לגנוב זהות מאשר בעבר, אך למעשה זה לא ממש נכון. בשל העובדה שאחוז גדול מהחיים שלנו מנוהלים ברשת האינטרנט – תשלומים לרשויות השונות, רישומים ומאגרי מידע, תמונות ומיקומים ברשתות החברתיות ועוד, ניתן לדלות די בקלות מידע רב על אדם דרך האינטרנט וניתן לבצע גניבת זהות באופן די מהיר ואפילו כזה שלא יעורר חשד, לפחות לא באופן מיידי.

הגנתי על עצמי ברשת – האם אני בטוח מפני גניבת זהות?

מעבר למרחב הדיגיטלי, גניבת זהות יכולה להתרחש גם דרך חומרים המסופקים במישור הפיזי. לדוגמא, אם אדם מעוניין לגנוב זהות של אדם אחר הוא יכול להתחקות אחר האשפה שלו ולמצוא דרכה מספר תעודת זהות ופרטים אישיים, פרטים של חשבון הבנק או חלקים מכרטיס האשראי, קוד כספומט ועוד. בנוסף, ארנק שאבד מכיל פרטים אישיים רבים אשר יכולים להיות מצבור זהב עבור גנבי זהויות.

איך אגן על עצמי מפני גניבת זהות ככל האפשר?

חשוב להקפיד לשמור על הפרטיות, מסמכים עם פרטים מזהים ואישיים לגרוס ולא להשליך ישירות אל הפח, לא להחזיק בארנק סיסמאות או פרטים חשובים אחרים וכן לשים לב היטב למידע שאתם משתפים ברשת, לאתרים בהם אתם מבצעים רכישות ורמת האבטחה באתרים הללו וכל מה שתוכלו לעשות בכדי לשמור על פרטיות המידע האישי שלכם ולהגן עליו כמה שיותר.

מה עושים אם גנבו לי את הזהות?

אם אדם חושד כי אדם אחר גנב את הזהות שלו ומשתמש בה, הדבר הראשון שהוא צריך לעשות הוא להודיע לרשויות השונות – משטרה, בנקים וכדומה, בכדי שידעו על כך וימנעו שימוש בזהות של אותו אדם כמה שניתן.

בנוסף, מומלץ מאוד לפנות אל חוקר פרטי אשר יתחקה אחר גונב הזהות ולפנות עם הפרטים גם לתביעה משפטית בכדי לקבל פיצויים על פי הצורך ולעצור את השימוש בזהות האישית שלכם.