בדיקת פוליגרף

כידוע, מכשיר הפוליגרף נועד על מנת להצביע על כך שאדם דובר או אינו דובר אמת – אם עבור צרכים משפטיים ואם עבור בחינה למקום העבודה. מכאן שמכשיר זה עושה שירות חשוב עבור שלל סיטואציות, אך פה נעצור ונחדד שיש לדעת כיצד לנצלו כראוי, ועל כן נציין שכיוון שבמדינת ישראל אין חוק רישוי עבור שימוש בתחום, יש לקחת בחשבון שאנשים ללא ידע וניסיון עשויים להכריז על עצמם כעל מומחים לדבר.

אי לכך, על מנת להנפיק את המרב מכלי זה, יש לוודא שאותו בעל מקצוע חבר באיגוד הפועלים בישראל (למשל באיגוד בודקי הפוליגרף בישראל)

ושנית יש לוודא שאותו מומחה לתחום משתייך אל האיגוד לבודקי פוליגרף ממוחשב, וזאת כי מי שחבר באיגוד, בהכרח מחזיק בהשכלה הנחוצה, עבר הכשרה, בעל ניסיון עשיר והוא מחויב לכללי האתיקה המוקבלים במקצוע.

פוליגרף

בדיקת פוליגרף בישראל

חשוב לציין שבמדינת ישראל בית המשפט עשוי לקבל ממצאים של בדיקת פוליגרף בעת הליך אזרחי, אך הדין הישראלי לא יכריע לגבי אשמתו של אדם רק לפי תוצאות הבדיקה, אך הוא כן רואה בבדיקת הפוליגרף כלי משפטי חשוב ובעל ערך רב שיכול לתת כיוון לחקירה פרטית ומשטרתית.

בדיקות הפוליגרוף מבוצעת בהליך משטרתי אך גם בהליכים פרטיים כדוגמת: בדיקת פוליגרף לעובד בעת קבלת מסרה או חשד להתלנהלות לקויה, בדיקה פוליגרף כאשר יש חשד לבגידה בין בני זוג וכו'

בדיקת פוליגרף לעובד

שיטת שאלות הביקורת

כיצד עורכים בדיקת פוליגרף? ובכן השיטה המקובלת ביותר היא שיטת שאלות הביקורת. שיטה זו מעלה מול הנחקר שלושה תתי שאלות: סוג אחד מתייחס לשאלות רלוונטיות אשר נוגעות ישירות בסיטואציה שנחקרת (למשל האם גנבת חומר סודי מהמשרד), כאשר פה נציין שסוג שאלות שכזה נהוג להראות לנחקר בטרם הוא מחובר למכונה, וזאת על מנת למזער עד כמה שניתן את תגובת הלחץ בעת המענה. סוג שני של שאלות מתייחס לשאלות שאינן רלוונטיות ואף שאין שום סיבה לשנות עבורן את המציאות (למשל מה שם חיית המחמד), ובנוסף יש את שאלות הביקורת, וזאת על מנת לעורר מעט אי נעימות, (למשל לציין סיטואציה בה שיקרת).

קריאת נתונים פיזיים

כיצד המכשיר ושורת השאלות מסייעים להבין האם אדם דובר אמת? ובכן באמצעות פיענוח תגובות גופניות, כלומר תגובות שאינן רצויות ושאינן ניתנות לשליטה. כפי שציינו, יש מערכת שאלות מושכלת, וזאת על מנת לשלב נכונה בין ממצאי התשובות לבין ממצאי התנהלות הגוף, ועל כן אין לטעות שמדובר במכונה אשר בלחיצת כפתור פולטת מסקנה לגבי אמת או שקר, אלא מדובר בהליך שדורש מקצועיות נטו ובנוסף נהוג עבור כל סיטואציה לנסח מחדש את השאלות, וזאת על מנת לקבל ממצאים כמה שיותר משקפי מציאות.