בדיקת נאותות

בדיקת נאותות היא בדיקה בסיסית וחשובה מאוד אותה יש לבצע לפני שמבצעים השקעה בחברה, ממזגים חברות או ארגונים שונים או אפילו נכנסים לשותפות עסקית חדשה. בדיקת הנאותות מאפשרת לאדם או לארגון לדעת מהי רמת הכדאיות של ביצוע העסקה, ולהבין לעומק מול מי הוא עומד, מה שישפיע באופן מהותי על קבלת ההחלטות שלו.

עוז סער חוקר פרטי

מה בעצם כוללת בדיקת נאותות?

בדיקת נאותות הינה בדיקה מדוקדקת מאוד ומקיפה מאוד בה בודקים את המצב של אותה חברה או ארגון, ואפילו בעלים של חברה או יזם פרטי. הבדיקה הזו יכולה לכלול בדיקה של נכסי הגורם הנבדק, הפעילות של החברה או הארגון, צורת ההשקעה הנכונה והמשתלמת באותה החברה ועוד.

בדיקת נאותות היא בדיקה המעניקה לגורם הבודק מידע רב וחשוב מאוד, גם מבחינת הפן המשפטי בכדי למנוע מצבים בהם אדם נכנס לשותפות או השקעה בחברה אשר עברה על החוק או מבצעת פעילות שאיננה חוקית או ישרה, והן בפן הפיננסי על מנת לוודא כי לגורם הבודק יש את כל המידע על המצב הפיננסי של החברה, הסיכונים העסקיים והפיננסיים מולם היא מתמודדת, הלוואות והשקעות, רווחים ועוד.

האם כדאי לבצע את ההשקעה מבחינה כלכלית?

השאלה הראשונה עליה עונה בדיקת נאותות היא האם מבחינה כלכלית נכון וראוי לבצע את ההשקעה באותה החברה או באותו הארגון. המידע שתקבלו לאחר בדיקת הנאותות ייתן לכם תמונת מצב שקופה ומדויקת לגבי אותה חברה או אותו ארגון מכמה בחינות שונות, ולאחר בדיקת הנאותות תוכלו לקבל החלטות בצורה הרבה יותר חכמה והרבה יותר אחראית.

מכאן, שלבדיקה הזו יש חשיבות גדולה ומכרעת מאוד. בדיקת נאותות יכולה לתת את הטון לעסקה שלכם ולהוות את ההבדל בין עסקה מוצלחת וטובה לבין עסקה מסוכנת שתגלו על הסיכונים בה מאוחר מידי ולאחר שתפגעו מהם.

לכן, בדיקת נאותות חייבת להתבצע על ידי מומחים בתחום ועל ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון וידע רב, כאלו שיוכלו לבצע את הבדיקה לה אתם זקוקים על הצד הטוב ביותר ויאפשרו לכם להיות בטוחים כי אתם מקבלים מהם את המידע הנכון והמדויק ביותר.

מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים את מי שיבצע עבורכם בדיקת נאותות?

כאמור, יש חשיבות גדולה מאוד לבחירה נכונה של הגורם אשר יבצע עבורכם את בדיקת הנאותות. אז מה הכי חשוב לבדוק לפני שבוחרים? בשתי מילים – ניסיון מקצועי.

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לבדוק הוא הניסיון של בעל המקצוע. בחרו באדם בעל ניסיון רב בתחום ובחברה מקצועית אשר זו לא בדיקת הנאותות הראשונה אותה היא מבצעת ויש לה ניסיון מקצועי במיוחד בתחום בו אתם מתעניינים. בדקו מידע אודות החברה, בדקו את הותק שלה בתחום, בקשו לקבל ממנה מידע על בדיקות שביצעה וניתנות לפרסום וקבעו פגישה פנים מול פנים בה תוכלו לקבל את הרושם הטוב ביותר.