איך לזהות מתחזה?

תכנית הטלוויזיה המתחזים העלתה באופן משמעותי את המודעות לתופעת ההתחזות. בעקבותיה, נשים רבות אשר עומדות לצאת לדייט, גברים אשר מכירים אישה באופן וירטואלי או רבים אחרים מכל מיני סיבות, רוצים להיות בטוחים כי מדובר באדם אמיתי ולא במתחזה.

לכן, בכדי לעזור לכם להרגיש מעט יותר בטוחים, החוקרים שלנו ב"עוז סער חקירות" הכינו עבורכם מספר טיפים חשובים אשר יעזרו לכם לזהות מתחזים בצורה הרבה יותר טובה ולדעת לשמור על עצמכם מפניהם באופן ראוי.
מידע אישי

בדרך כלל, מתחזים מספקים יותר מידי מידע על עצמם כבר בשלבי ההיכרות הראשונים. מטבע האדם הרגיל, כאשר הוא מכיר אדם חדש, הוא לא יחשוף יותר מידי מידע על עצמו עד שיכיר טוב יותר את האדם שמולו וירגיש בנוח ובטוח מספיק על מנת לחשו, את המידע הזה. כאשר אדם מתחזה הוא נוטה פעמים רבות לשתף יותר מידי מידע כי לא מדובר במידע אישי אמיתי אלא סיפור כיסוי ולכן אין לו בעיה לחשוף זאת.

מתחזים

פרופיל ברשתות החברתיות

להקים פרופיל פיקטיבי ברשתות החברתיות זה לא דבר מורכב. גם אם אתם רוצים להאמין שסוף סוף מצאתם את הדבר הנכון שחיכיתם לו, שימו לב למצבים שיכולים להעיד שזה "יותר מידי טוב כדי להיות נכון". תמונות בפייסבוק או באינסטגרם מקצועיות ומרשימות מידי, מראה צעיר מידי למרות שאמור להיות בגיל בוגר יותר, מעט מידי תמונות של האדם עצמו או חוסר מוחלט בתמונות עם חברים או בני משפחה. כל אלו יכולים להיות סימני אזהרה שמעידים על כך שכדאי לכם לבדוק יותר.

יתרה מזאת, אם פרופיל הפייסבוק נפתח רק לאחרונה, אם אין לאדם חברי פייסבוק אחרים או אין תגובות מבני משפחה או פרופילים אמיתיים שמגיבים מתוך היכרות עם האדם, ייתכן מאוד כי מדובר במתחזה ולכן בפרופיל אין אף אדם שמכיר אותו אישית וקרוב אליו.

בנוסף, מתחזים לא תמיד זוכרים מה בדיוק הם סיפרו לכם, ולכן חוסר התאמה בין מידע אישי שהם מסרו לכם לבין מה שמופיע ברשת החברתיות, יכול אף הוא להעיד על מצב שיש לבדוק לעומק.

ניסיון לייצר אמפתיה מידית

בדרך כלל למתחזים יש מטרה. בין אם זה ליצור קשר זוגי שהדמות האמיתית שלהם לא מתאימה לו ובין אם לצורך ניצול כספי וכלכלי. לכן, כבר משלבי ההיכרות הראשוניים הם ינסו לייצר אמפתיה של הקורבן כך שהוא ירגיש צורך להיות קרוב אליהם, ירחם עליהם או יתפתח אצלו מנגנון "הגנה" אשר יאפשר להם לנצל כך ולהוציא ממנו את מה שהם מחפשים.

אהבה ממבט ראשון, ובהגזמה

לעיתים קיימת התאהבות ממבט ראשוני, אך זו לא אהבה אמיתית. אהבה אמיתית מתפתחת עם הזמן ולכן אדם אשר מיד מתחיל להפגין אהבה ורגשות בצורה מוגזמת, גם אם הוא טוען את הטענה המוכרת של "פעם ראשונה שזה קורה לי", קחו את זה כסימן אזהרה ושמרו על עצמכם. במיוחד אם מדובר באדם בוגר, קשר זוגי לא יתפתח כל כך מהר, יש המון דברים שצריך לקחת בחשבון ולהכיר לפני שמתחילים בקשר כזה ולכן המהירות המוגזמת עלולה להחשיד מאוד.

חוסר כלכלי

לא מדובר על אדם שאולי לא מרוויח מספיק, משלם מזונות גבוהים וחוסך, אלא אדם שאתם לא מבחינים בשום סממן כספי אצלו. זה יכול להיות אדם שמעולם לא משלם על שום דבר בדייט, גם לא על עצמו, תמיד מבקש לישון אצל הקורבן ולא בבית שלו, נפגש עם הקורבן ללא רכב וכדומה. לא מעט מתחזים הם אנשים שעושים זאת לאחר תסבוכת כלכלית שלהם, ובמיוחד בגילאים בוגרים – אל תכניסו את עצמכם למקום כזה.